Репеленти - речовини, що відлякують, що викликають реакцію уникнення у різних організмів. Найчастіше цей термін застосовують щодо комах і кліщів, які сильно докучають людям і тваринам та можуть переносити при укусах збудників небезпечних захворювань.
У світі виробляють велику кількість різноманітних репелентних засобів, заснованих на використанні різних речовин. Найчастіше застосовують наступні синтетичні репелентні речовини:
- N,N-діетилтолуамід (ДЕТА, діетилтолуамід, N,N-діетилметилбензамід, N,N-діетиламідтолуїлової кислоти, англ. DEET);
ІР3535 (Інсекторепелент 3535, (N-бутилацетоамідо)-пропіонової кислоти етиловий ефір, етил-3-[N-бутилацетамідо]-пропіонат, етиловий ефір (3-Nn-бутил-N-ацетилет) ), англ. IR3535, Insect-Repellent 3535);
Ікаридин (Салтидин, 1-піперидинкарбонової кислоти 2-(2-гідроксіетил)-1-метилпропіловий ефір, KBR 3023, англ. Saltidin, Bayrepel, Propidine, Picaridin);
Акреп (N-(гексилоксиметил) капролактам);
Диметилфталат (ДМФ, диметиловий ефір про-фталевої кислоти).
Існують різні обмеження у застосуванні синтетичних репелентів і найчастіше їх не можна використовувати дітям до 3-5 років, вагітним, які годують.
Також є репелентні засоби, які виготовлені на основі натуральних компонентів і є безпечними та ефективними у використанні. До них відносяться репелентні засоби ГалактивБіо.
Форми випуску репелентних засобів досить різноманітні. Деякі засоби можна наносити тільки на шкіру, деякі — на шкіру (відкриті частини тіла) і на одяг. Для нанесення тільки на шкіру призначені креми, гелі, лосьйони, олівці, емульсії та серветки. Аерозольні упаковки з газом – пропелентом та спреї (безпропелентні аерозольні упаковки) з механічними розбризкувачами призначені для нанесення на шкіру та на одяг.
Тривалість відлякуючої дії репелентних засобів, нанесених на одяг, значно довша, ніж на шкірі людей: зазвичай це від кількох діб проти кількох годин.
Крім того, токсичний ефект будь-якого репелентного засобу при нанесенні його на одяг зведений до мінімуму, у зв'язку з чим багато засобів в аерозольній формі дозволені для застосування дорослим людям при нанесенні і на шкіру і на одяг, а дітям - тільки на одяг.
Для правильного вибору репелентного засобу необхідно знати:
- Вся інформація про призначення засобу, способі застосування і запобіжні заходи при застосуванні, виготовлювачі та ін. викладена в етикетці. Перед використанням уважно вивчайте цю інформацію.
- Тривалість захисного ефекту репелентного засоби в кожній конкретній ситуації залежить від багатьох факторів:
від захисних властивостей самого засобу (обумовлені діючою речовиною і його кількістю),
від індивідуальних особливостей і фізичного навантаження людей при застосуванні, агресивності комах, погодних умов і т.п.
В етикетках вказують відносні захисні властивості засобу (максимально - "засіб захищає при нанесенні на шкіру більше 4 годин", мінімально - засіб захищає при нанесенні на шкіру до 2 годин).
Вибирати репеленти слід орієнтуючись на свої потреби з даними, вказаними на етикетці.
Переглядів: 159
Отзывы о статье: 0 (читать все отзывы о статье, добавить отзыв о статье)
Дата: 13.05.2021